Quantcast
نظرسنجی
بیشترین ساعات تفریح شما صرف کدام می شود؟


ساعت و تاریخ

بازیگران
آرشیو ماهیانه
جستجوگر
  
خبرنامه

شما می توانید با وارد كردن ایمیل خود در این قسمت از به روز شدن این وبلاگ با خبر شوید .

...
...
آمار و اطلاعات
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

بازدید این ماه :

بازدید ماه قبل :

تعداد نویسندگان :

آخرین بازدید :

آخرین بروز رسانی :

تازه ترین ها

دانلود اخلاق جنسی در اسلام و غرب

تصاویر جالب عادل فردوسی پور

موتور لیموزین!!! عکس

دانلود کتاب کیمیاگر

سوار شدن 20 مرد و زن در یک ماشین!!

با باطری خالی تماس بگیرید

فکر کردید که چه رنگی هستید؟

نرم افزار همراه ماه رمضان ( مهمان خدا ) - جاوا

عکسهای جالب از حیوانات 2 سر

عکس امین حیائی در کنار همسرش

بیوگرافی شاهرخ استخری

تست IQ

دانلود کتاب خواص سبزیجات و گیاهان داروئی - جاوا

عکس نیوشا ضیغمی در کنار همسرش

تاثیر ظروف بر طعم غذا

نامه پیرزن به خدا (طنز)

روش‌های انتخاب جنسیت جنین

دانلود کتاب مشهور قلعه حیوانات- pdf

دستگیری یک خاخام به خاطر تجاوز به فرزندش

بازی خانه سازی برای موبایل- برای سری60 ورژن3

ناسا زمین را جابجا می‌كند!

عکس محمود احمدی نژاد در جبهه

معنای جالب نام کشورهای جهان

عکس کودکی بازیگران ایرانی

خطرات استفاده از لوازم آرایش ، ریمل

بایسته ها و آسیب های اخلاق اینترنتی

دانلود کلیپ تصادف 206 با ماکسیما- 3gp

7 تاكتیك برای یك زندگی موفق

امان از بوی بد عرق

عکس مهران مدیری و همسرش کنار ماشین شخصی اش


بایسته ها و آسیب های اخلاق اینترنتی

بایسته ها و آسیب های اخلاق اینترنتی (قسمت اول)

متن در ادامه مطلب

مقدمه

اینترنت، بزرگترین فن آوری ارتباطی رایانه ای است که تا کنون به دست انسان طراحی، مهندسی و اجرا شده است . وابستگی نسبی فعالیت های بشری به اینترنت در مقیاس جهانی، از آغاز دوران تاریخی جدید درعرصه های گوناگون دانش و فن حکایت می کند.
از نظر تاریخی، ورود اینترنت به جمهوری اسلامی ایران به سال 1368 برمی گردد. از آن سال تا کنون ایران زمینه استفاده از اینترنت به رشد بالایی دست یافته و جمعیت کار براینترنتی کشور به بیش از 6 میلیون نفر رسیده است .(1)

اینترنت و اخلاق

در عصر حاضر که قرن دانایی نام گرفته است، بی بهره بودن از فن آوری های ارتباطی مدرن همچون اینترنت و جلوگیری از ورود آن به کشور، ممکن و معقول نیست ، زیرا سبب محروم ماندن از روند فراگیر دانسته ها و اخبار و عقب ماندن از پیشرفت می شود. با این حال ، بهره گیری خارج از چارچوب از این فن آوری نیز می تواند آسیب های اخلاقی و فرهنگی به کشورمان وارد سازد. از این رو، باید با جهت دهی اخلاقی به پدیده جهانی اینترنت ، هم از جنبه های مثبت آن سود جست و هم خود و کشور را از آسیب های آن ایمن ساخت.
اهمیت اخلاق از نظر اسلام در حوزه های فردی و اجتماعی زندگی تا آنجاست که پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله و سلم رسالت اصلی خود را کامل کردن مکارم اخلاقی معرفی می کند و می فرماید: «انما بعثت لاتمم مکارم الأخلاق؛ همانا برانگیخته شدم تا مکارم اخلاق را کامل کنم .»(2)
بدین ترتیب، از جامعه اسلامی به عنوان مدعی جامع ترین و کامل ترین مکتب اخلاقی اسلام، چنین برمی آید که در یک برنامه عملیاتی اخلاقی هم سو با جامعه اطلاعاتی بیش از همه بکوشد.

پیام متن :

رشد و به کارگیری فن آوری هایی چون اینترنت ، اگر با دستورهای اخلاقی همراه نشود، انسان را به تباهی می کشاند.

تأخر فرهنگی در به کارگیری اینترنت

هر پدیده فن آورانه که از خارج وارد ایران می شود، به دلیل سنخیت نداشتن ملی و فرهنگی، هیجان های زودگذر ناشی از رویارویی با آن و آشنا نبودن با کارکردهای سودمند آن ، کاربران را از استفاده راهبردی و درست از آن باز می دارد. براین اساس ، با ورود اینترنت به کشور ما نیز کاربران به جای استفاده های آموزشی ، اطلاع رسانی و علمی از آن ، به کارکردهای زیان بار آن بیش تر توجه کرده اند.(3)
این امرمی تواند با پدید آوردن تأخر فرهنگی، آسیب جدی به فرهنگ و باورهای جامعه وارد سازد. توجه به پیشینه درخشان علمی و فرهنگی کشور ، داشتن اعتماد به نفس ، کنترل احساس ها و هیجان ها و آگاهی کامل از به کارگیری اصولی و مناسب اینترنت ، می تواند ما را از رفتار انفعالی و دل باختگی در برابر این شبکه ارتباطی باز دارد و راه بهره گیری شایسته از این پدیده فراگیر را به ما بنماید.

پیام متن:

با آگاهی یافتن از کارکردهای راهبردی و اصلی اینترنت ، می توان از خطر تأخر فرهنگی ناشی از آن در جامعه جلوگیری کرد.

کارکردهای سودمند و سازنده شبکه جهانی اینترنت :

افزودن بر دانش همگانی و آموزش از راه دور

یکی از کارکردهای مثبت اینترنت ، بالارفتن سطح دانسته های کاربران در زمینه های گوناگون علمی ، فرهنگی ، اقتصادی و سیاسی است. سفارش های فراوان اسلام درباره فراگیری دانش، گویای رسالت سنگین کاربران اینترنتی در استفاده علمی از این پدیده است . دوره های آموزش الکترونیکی از راه دور نیز به همت دست اندرکاران امر آموزش مدتی است راه اندازی شده است. بدین ترتیب، کاربران می توانند از راه اینترنت ، با صرف کمترین هزینه و زمان، به حجم زیادی از اطلاعات علمی دست یابند.

توسعه فعالیت های علمی - پژوهشی و شرکت در کنفرانس های علمی

اینترنت به عنوان شاهراه جامعه اطلاعات کنونی، می تواند عرصه مناسبی برای تبادل دانسته های گوناگون علمی - پژوهشی در سطح جامعه اسلامی و جامعه جهانی باشد. اینترنت همه کارکرد ها را در پژوهش های علمی ، و عملیاتی دگرگون کرده و بسیاری از پژوهشگران و دانش دوستان را به سوی خود فرا خوانده است. ضمن آنکه هم زمان با گسترش پایگاه های اطلاعاتی در موضوع های مختلف و پیدا شدن سرویس های آف - لاین و آن - لاین ، جست و جوی اطلاعات و یافتن ایده ها و کمک ها در زمینه های پژوهشی ، بسیار ساده تر شده است .(4) با فراهم آمدن چنین فرصتی، دانشمندان و پژوهشگران می توانند در کنفرانس های علمی و پژوهشی داخل و خارج شرکت کنند و آثار خود را در کمترین زمان ممکن به آن مراکز بفرستد و به دستاوردهای شایسته ای در زمینه های گوناگون دست یابند. بدین ترتیب، بر اثر به رقابت گذاشتن یافته های علمی خود با دیگر کشورها، به جایگاه خود پی ببرند و از نقاط ضعف و مثبت خویش آگاه شوند.

پیام متن:

اینترنت ، فرصتی را برای پژوهشگران و دانشمندان اسلامی به وجود آورده است تا به وسیله آن، دستاوردهای علمی و فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی را به جهانیان نشان دهند و همچنین در راه گسترش آرمان های انقلاب به دیگر کشورها، گام های مهمی بردارند.

اینترنت و فرصت رساندن پیام شیعه به جهان

در فراگرد جهانی سازی، ایران اسلامی می تواند سهم عمده ای در معرفی فرهنگ شیعه در فضای اینترنت داشته باشد و از این راه، پیام ناب مذهب شیعه و دستاوردهای انقلاب شکوهمند اسلامی را در اختیار کاربران مسلمان و غیرمسلمان قرار دهد.
امروزه مراکز مذهبی و دینی اینترنتی، به دنبال شکل دادن و تقویت کردن اندیشه شیعی و انقلابی و رویارویی با فرهنگ سکولار، می توانند در رشد فرهنگی دیگر کشورها نقش اساسی داشته باشند و غبارغربت را از چهره اندیشه های شیعی بزدایند و دریچه تازه ای از دین، به روی جهانیان بگشایند.

پیام متن:

حال که اینترنت فرصتی طلایی برای گسترش فرهنگ ناب شیعی در اختیار مان نهاده است ، این فرصت ارزشمند را از دست ندهیم.

کارکرد اقتصادی اینترنت

گسترش فن آوری اطلاعات در فضای اینترنت و تجارت الکترونیکی ، فرصت های اقتصادی جدیدی را پیش روی کاربران و مردم جامعه قرارداده است . فضای اینترنت، روش های خرید و فروش ، تولید محصول و مدیریت امور عرضه کالا، واسطه ها و مشتریان را دگرگون ساخته است . وقتی سفارش های اقتصادی از راه اینترنت انجام می شود، این فرصت در عمل ، برخی از مشاغل را حذف و مشاغل جدیدی را به وجود می آورد و جهانی شدن بازار، رقابت را در سطح داخلی و بین المللی نیز افزایش می دهد (5) بر این اساس ، اینترنت یکی از عوامل اشتغال زایی نیز به شمار می آید و فرصت های شغلی خوبی را فرا روی کاربران قرار می دهد.

پیام متن:

از رهگذر فعالیت های اقتصادی جدید و سالم در اینترنت ، می توان فضای نوینی از کارآفرینی را در سطح جامعه ایجاد کرد.

اینترنت و آسیب ها:

تهاجم فرهنگی نوین

آنچه امروزه به عنوان یکی از آسیب های فن آوری اطلاعات اینترنتی به شمار می آید، استفاده های ضد فرهنگی و ضد اخلاقی از این فضای ارتباطی است . ابرقدرت های استکباری با هدایت و پشتیبانی سیستم جهانی اینترنت با هدف تضعیف باورهای مذهبی، فروپاشی و نفی هویت ملی و مذهبی، ایجاد گسستگی تاریخی و گسترش بی رویه انحراف و تباهی نسل جوان از راه های گوناگون، کشور ما را آماج حمله های الکترونیکی خود قرار می دهند تا به هدف های سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی خود برسند. از این رو، لازم است تا با درایت و حسن انتخاب ، از فضاهای سالم این پدیده جهانی برای دریافت اطلاعات، صحیح و مناسب استفاده کرد و قربانی دسیسه های استعمار فرانو (6) نگردیم . همچنین فراموش نکنیم که یکی از ویژگی های استعمار فرانو، حق جلوه دادن باطل و نمایاندن زشتی به صورت زیبایی است که بدون بهره داشتن از بینایی و بصیرت کافی، افتادن در دام استعمار فرانو، حتمی خواهد بود.

پیام متن:

برای ایمن بودن از خطرهای استعمار فرانو که از جمله از راه اینترنت ما را تهدید می کند، به ژرف نگری در دین و باورهای اعتقادی و سیاست گذاری افراد بسیار توانمند در مسائل اسلامی و مذهبی نیازمندیم .

دگرگونی نگرش ها، باورها و رفتارهای منفی

رسانه های جمعی از جمله اینترنت، به سبب قدرت فراوان، گستره پوشش و کارکردهای متنوعشان، در حوزه های اخلاق فردی و اجتماعی اثری عمیق و انکارناپذیر برجا می گذارند. دانشمندان علوم اجتماعی ، این رسانه ها را در ردیف عوامل اجتماعی کردن و شکل دادن شخصیت افراد جامعه می خوانند و براین باورند که رسانه های جمعی می توانند، هنجارهای اجتماعی را تقویت یا تضعیف سازند.(7)
این سیستم چنان جذاب و کشش آمیز است که کارشناسان تعلیم و تربیت را در زمینه کاهش پرشتاب گستره ارزش ها و بارورهای انسانی نگران ساخته است.(8)

پیام متن:

تنها با توانمندی در زمینه های اعتقادی و فرهنگی می توان در برابر هجوم گسترده و قدرتمند فرهنگ بیگانه اینترنتی ایستاد.

پی آمدهای منفی اعتیاد اینترنتی

یکی از آسیب های جدی استفاده بی رویه از اینترنت ، «اعتیاد اینترنتی» است که به اختلال و بی نظمی فردی، روانی و اجتماعی می انجامد. بر اثر زیاده روی در استفاده از برخی فضاهای اینترنتی، دگرگونی های چشم گیری در روش زندگی فردی و اجتماعی شخص روی می دهد و پی آمدهای ناگواری همچون گوشه گیری به همراه رعشه، نگرانی و بی حوصلگی ، اختلالات عاطفی همانند افسردگی ، تندخویی و بدخلقی و از هم گسیختگی روابط خانوادگی، اجتماعی، شغلی و ضعف قوای بینایی و اعصاب به بار خواهد آورد .
بنا به گفته رئیس انجمن جامعه شناسان ایران، نزدیک به یک چهارم کاربران اینترنت در تهران، معتاد به اینترنت هستند و این میزان در فاصله سنی 15 تا 18 سال ، در مقایسه با دیگر سن ها بیشتر است. وی می گوید: بازدهی پایین ، دیر رسیدن به محل کار، نداشتن تحرک جسمی ، چاقی، دردهای بدنی ناشی از استفاده از کامپیوتر، مثل درد چشم و مفاصل و کمر، از جمله مواردی هستند که مسئله اعتیاد اینترنتی را شکل می دهند و هرچه اعتیاد به اینترنت بیشتر شود، مسئولیت پذیری اجتماعی افراد کمتر است.(9)

پیام متن:

زیاده روی در استفاده از اینترنت و اعتیاد به آن ، اختلال های جسمی ، روحی و روانی را برای خود در پی دارد .

پی نوشت :

1. جمال خانی جزنی ، اخلاق و فناوری اطلاعات ، نشر بقعه ، پاییز 1385 ، ص 60.
2.محمد محمدی ری شهری ، میزان الحکمه ، ترجمه : حمید رضا شیخی ، دارالحدیث ، 179 ، ص 1530 ، ح 5058 .
3.اخلاق و فناوری اطلاعات ، ص 73 .
4.منوچهر محسنی ، جامعه شناسی جامعه اطلاعاتی ، نشر دیدار ، صص 137 و 138.
5.جامعه شناسی جامعه اطلاعاتی ، صص 160و 165 .
6.بخشی از سخنان رهبر انقلاب در 19 دی 1383 در دیدار با مردم قم .
7.بروس کروئن ، مبانی جامعه شناسی ، ترجمه و اقتباس : توسلی و فاضلی ، تهران انتشارات سمت ، ص 112 .
8.نیل پسیتمن ، زندگی در عیش ؛ مردن در خوشی ، ترجمه : صادق طباطبایی ، انتشارات اطلاعات .
9.علی اخوان ، مقاله «اعتیاد از نوعی دیگر» ، روزنامه جام جم ، دوشنبه 1386/5/8 ، ص 14 .

منبع: ماهنامه ی طوبی 25


 

ویرایش شده در - و ساعت -

ارسال شده توسط علیرضا در تاریخ‌ چهارشنبه 7 مرداد 1388 - 01:29 ق.ظ | نظرات (- -)

 برچسب ها:

صفحات سایت


---------------------------------------------------------------------------------------------------------
صفحات سایت

لینك باكسشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic